Termal Kamera Çözümleri

Termal Kamera Sistemleri

Dünyada Korono virüsü olarak  COVİD-19 adı bilinen virüsün enfekte olan kişilerde ateş belirtisine karşı geliştirilmiş sistemler arasında  termal kamera sistemleri önemli bir rol oynamaktadır. Çözüm noktasında ±0.5 derece ısı sapma değeri ile çok  hassas ölçüm yapabilmesinin yanı sıra  BlackBady ısı referans cihazları bu oran  ± 0.3 dereceye düşmektedir.  Kalabalık geçişlerde her kişinin yüz hattını alır ve burdan ısı ölçümü yapıp, belirlediğiniz eşik değeri aralığının dışında ise sesli ve görsel olarak alarm üretebilirsiniz. Yapay zeka algoritması ile ısı ölçümü yaparken kişilerin maske kontrolünüde yapabilen termal kameralar ile maske takmamış kişilerin geçişlerini kısıtlayabilirsiniz.

Alışveriş Merkezleri gibi kalabalık alanların girişlerinde kişilerin anlık vücut sıcaklıklarını tespit edip, ısı eşik değeri üzerinde olan kişilerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Şirket girişlerinde  ısı ölçerli termal kamera veya  ısı ölçerli yüz tanıma cihazları ile her giren kişinin vücut ısı ölçümü yapılır ve eğer eşik değerinin üzerinde ise girişi engellenip, ilgili birimlere  alarm durumu üretebilir.

Termal kamera sistemleri, bir görüntüleme yöntemi biçimindeki gözle görülü olmayan ısının yaydığı enerjiyi baz alarak görüntüdeki genel yapıyı IR enerjisine göre oluşturulmakta olan renk ve şekillerin belirlenmekte olduğu bir görüntüleme sistemidir.  Sınır güvenliğinde ve farklı kullanım amaçlarında tercih edilmektedir.  Gece veya gündüz olması görüntüde önem arz etmez ve her koşulda  ısıyı yayan tüm cisimleri kütlesel olarak yaydığı ısıya göre görüntüler. Aynı zamanda  temassız ölçüm cihazları olan termal kameralar, nesnelerin yaydıkları bu görünmez enerjiyi algılar ve elektronik sinyale dönüştürülmesinin ardından kamera ekranın termal bir görüntü biçiminde gösterilir. Dünyada Korono virüsü olarak  COVİD-19 adı bilinen virüsün enfekte olan kişilerde ateş belirtisine karşı geliştirilmiş sistemler arasında  termal kamera sistemleri önemli bir rol oynamaktadır.